CZAS NA ZDROWIE

Od 27 października do 31 grudnia 2014roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „Czas na zdrowie”, który był realizowany w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Zgłoszony projekt, jako jedyny w gminie Gostyń, otrzymał wymaganą liczbę punktów i tym samym uzyskał fundusze na realizację zaplanowanych działań.

Projekt skierowany był do uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz społeczności lokalnej Siemowa i Kosowa. Przygotowały go i zrealizowały nauczycielki: Katarzyna Niedzielska, Małgorzata Nowakowska i Małgorzata Wichłacz.

Podjęte zadanie miało na celu zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkole oraz podniesienie jakości pracy szkoły promującej zdrowie. Realizacja projektu pomoże nam w uzyskaniu Wielkopolskiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie. Zależy nam na zmianie nawyków żywieniowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, promowaniu zdrowego stylu życia, wzrostu świadomości potrzeby dbania o zdrowie, rozbudzaniu poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Podejmowane w sposób aktywny zadania zawarte w projekcie kształtowały ważne umiejętności życiowe, wskazały również zagrożenia cywilizacyjne mające ogromny wpływ na zdrowie. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice dostrzegli walory zdrowego stylu życia i poszerzyli wiadomości w tym zakresie.

W ramach projektu odbyły się trzy spotkania z dietetykiem – uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VI oraz rodziców i nauczycieli. Nabytą wiedzę dzieci wykorzystały podczas warsztatów żywieniowych, w czasie których przygotowywały soki, surówki, sałatki warzywne i owocowe oraz owocowe szaszłyki.

Uczestnicy projektu brali również udział w zajęciach plastycznych. Dzieci wykonywały plakaty na konkurs nt. „Żyj zdrowo – rośnij zdrowo”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ruchowe pod hasłem

„W zdrowym ciele – zdrowy duch” prowadzone pod kierunkiem nauczyciela tańca. Podczas dziewięciu spotkań, które odbywały się w trzech grupach, uczestnicy przygotowali układy taneczne. Grupa młodszych dzieci klas I – III uczestniczyła także w warsztatach teatralnych przygotowując inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.

Podsumowaniem realizowanych działań był Dzień Otwarty pod hasłem „Czas na zdrowie”, który odbył się w szkole 13 grudnia 2014r. Zgromadził społeczność lokalną, rodziców, dzieci i nauczycieli. Spotkanie rozpoczęto krótkim powitaniem i sprawozdaniem z realizacji podjętych działań. Uczestnicy projektu zaprezentowali przedstawienie „Na straganie” oraz układy taneczne.

Rozstrzygnięto również konkurs na plakat pt. „Żyję zdrowo – rosnę zdrowo” oraz wręczono atrakcyjne nagrody. Plakaty wykonane przez uczniów wyeksponowano w holu szkoły, gdzie stanowiły część scenografii Dnia Otwartego. Ciekawym punktem dnia był pokaz wypieku zdrowego chleba przez mistrza piekarskiego, lokalnego właściciela piekarni. Wybrane dzieci pomagały w kolejnych etapach przygotowania ciasta, a tym samym zdobyły certyfikat pomocnika czeladnika piekarskiego. Każdy mógł również skosztować różnych gatunków chleba. W holu szkoły przygotowano stoły z surówkami, sałatkami owocowo- warzywnymi, szaszłykami owocowymi, sokami, koktajlami, jogurtami. Każdy mógł samodzielnie przygotować sobie mleczny posiłek z dodatkiem płatków owsianych, kukurydzianych, pestek dyni i słonecznika Przygotowano również przepisy na smaczne i zdrowe surówki warzywno – owocowe. Dzień Otwarty pod hasłem „Czas na zdrowie” zakończono uroczyście wręczeniem dyplomów dzieciom za aktywny udział w projekcie.