Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka

Dnia 29 lutego naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna “Rekonstrukto“.

Artyści w ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali uczniom i przedszkolakom obyczaje panujące w epoce szlacheckiej. Widzowie dowiedzieli się czym jest sarmatyzm, zapoznali się z tradycyjnym strojem sarmaty. Podczas pokazu odbył się proces sadowy nad wybraną z widowni czarownicą. Dużo emocji dostarczyły również tortury na krześle inkwizycyjnym, zakucie w dyby oraz krótka lekcja szermierki z udziałem szkolnych śmiałków.

Po prezentacji uczniowie mogli zapoznać się osobiście ze strojem oraz bogatą kolekcją broni i rekwizytów. Z niemałym zaciekawieniem przyglądali się szablom, rapierom, hakownicom i pistolcom. Co odważniejsi dotykali, chwytali w dłonie i próbowali walczyć. Nie mniejszym powodzeniem wśród uczniów “cieszyło się” krzesło inkwizycyjne, na którym każdy chciał zasiąść.

Spotkanie z grupą artystyczną było żywą lekcją historii i na pewno na długo zapadnie w pamięci uczestników.