3 Maja

DSCN2326 Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pusto brzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować.

Gawęda o ziemi ojczystej” fragment - Wisława Szymborska

28 kwietnia miały miejsce w naszej szkole obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji wszyscy uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Po dużej przerwie cała społeczność zebrała się w sali gimnastycznej. Nie zabrakło przedszkolaków, którzy miłość do Polski zamanifestowali biało-czerwonymi chorągiewkami. Rada SU powitała zebranych, wyjaśniła okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ukazała wagę tego wydarzenia w historii narodu. Następnie zebrani obejrzeli dwa krótkie filmy. Pierwszy z nich przedstawiał dzieje Rzeczypospolitej od początków państwa do czasów współczesnych. Drugi ukazał dzieciom piękno naszej Ojczyzny od gór po morze. Przedstawiał urok polskich krajobrazów, najważniejsze zabytki oraz osiągnięcia techniczne jakimi szczyci się Polska. Prezentacje zostały opatrzone komentarzami zredagowanymi szczególnie na tą okazję. Filmy spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wspólne obchodzenie święta, rozbudziło patriotyzm, dało całej społeczności szkolnej poczucie przynależności do kraju i jego dziedzictwa „któremu na imię Polska” (Jan Paweł II).