ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w naszej szkole odbyły się dwa konkursy o tematyce patriotycznej:

- recytatorski

- wiedzy

Ogólnoszkolny konkursu recytatorski pt. „Moja Ojczyzna”.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w dniu 26 kwietnia 2018 r.,

Celem konkursu było przede wszystkim umacnianie świadomości narodowej, wzbudzanie postaw patriotycznych, popularyzacja poezji o tematyce patriotycznej.

Cele szczegółowe

1. upowszechnianie inicjatyw oraz twórczych poszukiwań w dziedzinie repertuaru,
  2. propagowanie wartości patriotycznych,
  3. rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie,
  4. rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych,
  5. kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka

Repertuar obejmował 1 utwór poetycki (w całości lub fragmencie) o tematyce patriotycznej (polskich autorów).

Konkurs przeprowadzono w następujących kategoriach wiekowych:

1. dodatkowa: oddział przedszkolny

W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele:

mgr Małgorzata Stróżyńska –przewodnicząca

mgr Karolina Kaczmarek – członek

mgr Katarzyna Niedzielska -członek

Ocenie podlegały:

• dobór repertuaru,
  • świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu,
  • ogólny wyraz artystyczny,
  • kultura słowa.

Wyniki przedstawiły się następująco:

Kategoria 1:

I miejsce – Anna Wolna kl. II

II miejsce – Michalina Smektała kl.II

III miejsce ex aequo – Nikola Konkiewicz i Wiktoria Pierzchlewicz kl. III

Kategoria 2:

I miejsce – Marcelina Kostrzewska kl.IV

II miejsce ex aequo – Robert Buchalik i Szymon Tomczak kl. VI

III miejsce– Mateusz Dzik kl.V

Kategoria dodatkowa: oddział przedszkolny:

Lidia Paizert i Kacper Radczyk

Ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego „Moja Ojczyzna” odbyło się następnego dnia 27 kwietnia podczas akademii z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Laureaci otrzymali dyplomy i książki m.in. lektury, ponadto zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze na forum szkoły.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe zakładki do książek i kalendarzyki.

Nagrody rzeczowe dla laureatów ( książki m.in. lektury) ufundowała Rada Rodziców.

Ogólnoszkolny konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”

Konkurs został przeprowadzony 27 kwietna 2018r., w sali gimnastycznej.

Głównymi celami konkursu było w poszerzenie wiedzy historycznej, poznanie dziedzictwa kulturowego małej i dużej ojczyzny, umacnianie świadomości narodowej oraz wzbudzanie postaw patriotycznych.

Adresatami konkursu były wszystkie klasy od II do VII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.

W skład komisji konkursowej weszły nauczycielki:

mgr Wiesława Rotkiewicz - przewodnicząca

mgr Agata Wierzchowska – członek

mgr Katarzyna Niedzielska -członek

Konkurs składał się z dwóch części:

• ·pierwsza miała na celu sprawdzenie konkretnej wiedzy,
  • ·w części drugiej zespoły miały za zadanie pokolorować postać historyczną

i opowiedzieć krótko o niej.

Ocenie podlegały:

• odpowiedzi na pytania - maksymalna ilość punktów 10,
  • staranność i dokładność odwzorowania postaci historycznej podczas kolorowania - maksymalnie 5 punktów oraz prezentacja tejże postaci - również do 5 punktów

W części pierwszej zespoły miały za zadanie odpowiedzieć pisemnie na 10 pytań. Każda grupa otrzymała zestaw, który zawierał pytania dostosowane do wieku uczestników. Czas na wykonanie tego zadania -10 min. Następnie zespoły przedstawiły obecnym swoje odpowiedzi.

W części drugiej klasy otrzymały do pokolorowania ilustracje przedstawiające sławnych Polaków m.in. św. Jana Pawła II, marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Lecha Wałęsę. Zadaniem grupy było również przygotowanie krótkiej prezentacji kolorowanej wcześniej postaci. Przedszkolaki kolorowały godło. Po upływie 15 min. odbyła się prezentacja.

Po zliczeniu punktów wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce: oddział przedszkolny, klasa III i klasa IV –drużyny uzyskały maksymalną ilość punktów (po 20),

II miejsce: klasy II i VII – uzyskały po 18,5 pkt.,

III miejsce: klasy V i VI –uzyskały po 16 pkt.

Komisja konkursowa przyznała dyplomy i nagrody dla każdej klasy oraz dla przedszkolaków.

Na uwagę zasługuje fakt, iż zarówno najmłodsi jak i starsi z wielkim zaangażowaniem przystąpili do rywalizacji o tytuł Młodego Patrioty. Przygotowali hasła, transparenty oraz biało-czerwone akcenty. Taka forma konkursu okazała się   dla nich wspaniałą zabawą.

Udział w konkursie całej społeczności uczniowskiej i prezentacje na forum umożliwiły osiągnięcie zaplanowanych celów.