Święto Patrona Szkoły

Jak co roku w dniu 16. października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym, którą koncelebrowali ks. Marek Kędziora proboszcz parafii w Siemowie i ks. Mirosław Nowak proboszcz parafii
w Starym Gostyniu. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni Goście oraz cała społeczność szkolna. Po Mszy św. wszyscy w pochodzie udali się do szkoły na dalsze obchody tego szczególnego dnia.

„16 października 1978 roku to niezapomniany dzień dla nas – Polaków. To dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża (…). Dla nas uczniów szkoły podstawowej i całej społeczności szkolnej 16 października to również wielkie święto - w tym dniu, co roku obchodzimy Imieniny naszej szkoły – szkoły , która nosi imię Jana Pawła II” - tymi słowami prowadzący rozpoczęli akademię, która odbyła się przy popiersiu Patrona Szkoły.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, poprzez złożenie kwiatów i zapalonych zniczy pod popiersiem minutą ciszy oddano hołd Patronowi.

Tradycją naszej szkoły jest przyznawanie w Dniu Patrona honorowego tytułu „Przyjaciel Szkoły” osobom, które okazują naszej społeczności życzliwość i serce. Tak stało się również tego dnia. Kapituła uhonorowała tym zaszczytnym tytułem Proboszcza ks. Marka Kędziorę. Honorowy gość złożył podpis i odcisnął swoją lewą dłoń na tekturowym sercu, które zostanie umieszczone w Galerii Przyjaciół Szkoły.

Podczas akademii wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego pod hasłem: „Święty Jan Paweł II – Patron Naszej Szkoły”. Rozstrzygnięto także konkurs pt. „Moje plany z SKO” zorganizowany przez opiekuna Szkolnej Kasy Oszczędności. Dyrektor szkoły p. Małgorzata Stróżyńska poinformowała społeczność szkolną, że Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Siemowie została jednym z laureatów konkursu „OSE Wyzwanie” organizowanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną. Wręczono również nagrody uczniom, którzy wykonali prace plastyczne pt. „Smart szkoła – szkoła przyszłości”, będące jednym z elementów wymaganych do uczestnictwa w konkursie.

Po części oficjalnej zebrani obejrzeli montaż słowno - muzyczny przygotowany na tę okazję przez uczniów szkoły. Podczas występów wykorzystano oryginalne teksty zaczerpnięte ze wspomnień i listów Karola Wojtyły. Akademię okraszono pieśniami oraz pokazem slajdów i nagraniami z najważniejszych momentów życia Jana Pawła II, dzięki którym uczestnicy spotkania mogli zobaczyć „na żywo” ukochanego Ojca Świętego. W dalszej części uczniowie, wcielając się w gwiazdy estrady koncert. Dla Świętego zaśpiewali Arka Niego, Romina Power i Albano, Golec uOrkiestra oraz Krzysztof Krawczyk.

Święto Patrona wywołało wiele pozytywnych emocji od zadumy poprzez wzruszenie po radość.