"Można inaczej - nie hejtuję"

Bożena Walczak - Woźniak, Marta Baksalary

Nasza szkoła w listopadzie i grudniu 2020 roku przystąpiła do realizacji scenariusza inicjatywy profilaktycznej pt. „Można inaczej – nie hejtuję”. Celem naszych działań było przeciwdziałanie zjawisku przemocy, szczególnie hejtowi. Zadania skierowane były do uczniów wszystkich klas.

Na lekcjach wychowawczych uczniowie poznali zjawisko „hejtu” rozumianego jako obrażanie, znieważanie, wyzywanie innych osób w Internecie.

Na podstawie zdobytej wiedzy uczniowie kl. V – VIII wykonali następujące zadania:

Rymowanki i wierszyki autorstwa uczniów klasy V to ich stanowcze przeciwstawienie się hejtowi:

Hejtowi mówimy: NIE!
1. Uwaga hejterze!
Nie hejtuj innych ludzi, bo to obrzydzenie budzi!
2.Koleżanko, kolego!
Nie hejtujcie innych w sieci,
bo tego nie robią mądre dzieci!

3.Internauto!
Taką wskazówkę Ci ślę,
nigdy nie pisz o kimś źle.
4.Hejterze kochany!
Nie wyrządzaj innym internautom rany.

5.Drogi internauto!
Hejt to zło, więc nie stosuj go.
6.Uwaga hejterzy!
Wasze słowa są wstrętne- jak jad węży.

Hasło przeciwdziałające mowie nienawiści ułożyli uczniowie klasy VI. Tworząc je kierowali się potrzebą szacunki i empatii w relacjach międzyludzkich:

„Traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany!”

Katalog słów życzliwych - słów, którymi każdy użytkownik Internetu powinien się kierować stworzyli VII – klasiści:

slowa

ŻYCZLIWE SŁOWA /KLASA VIII: