„Poznaj Polskę”, czyli z trzydniową wizytą w Krakowie.

Katarzyna Niedzielska

W dniach 3-5 listopada br. uczniowie klas IV,VI, VII i VIII wyjechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa.

Wyjazd został zorganizowany w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.

Zakres tematyczny obejmował: największe osiągnięcia polskiej nauki, kulturę i dziedzictwo narodowe, ślady kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krakowie.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili kopalnię soli kamiennej w Wieliczce. Była to wspaniała lekcja historii, wędrówka podziemnymi korytarzami wzbudziła zachwyt wszystkich uczestników. Po zakwaterowaniu w hotelu Vienna House uczniowie zwiedzali okolicę w wieczornej, jesiennej scenerii. Podziwiali gmachy sądów, prokuratury, zażywali świeżego powietrza na placu zabaw przy skwerze im. Mariana Eilego.

Kolejny dzień rozpoczął się od wędrówki z przewodnikiem na Wzgórze Wawelskie. Uczestnicy przemierzyli Trasę Królewską, która rozpoczyna się na Placu Matejki następnie wiedzie koło Barbakanu przez Bramę Floriańską ulicą Floriańską przez Rynek Główny i ulicami: Grodzką oraz Kanoniczą na Wzgórze Wawelskie. Na Wawelu pierwsze kroki prowadziły do katedry, w której oprócz zwiedzenia dzwonnicy, podziemi z grobami królewskimi i wnętrza kościoła, odbyło się spotkanie z dzwonnikiem wawelskim, który opowiedział o swojej pracy. Podczas pobytu na dziedzińcu zamku królewskiego młodzież zapoznała się z historią zamku oraz jego renesansową architekturą. Uczniowie zwiedzili wawelską zbrojownię. Kolejnym punktem wycieczki, był Pałac Biskupi mieszczący się na ul. Franciszkańskiej. Uczestnicy spotkali się z braćmi franciszkanami, którzy opowiedzieli o wizytach kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krakowie. Następnie zwiedzili Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, obejrzeli średniowieczne sale wykładowe. Dodatkową atrakcją był zegar grający Gaudeamus Igitur. Szkolni turyści z zaciekawieniem przyglądali się orszakowi osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej. W czasie dalszej wędrówki uczniowie na krótką chwilę wstąpili do Bazyliki Ojców Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu, gdzie mieli możliwość obejrzenia m.in. witrażu „Bóg Ojciec – stań się” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego oraz Kopii Całunu Turyńskiego. Po powrocie na rynek Główny i wysłuchaniu hejnału z wieży Bazyliki Mariackiej, była okazja zwiedzenia małej Kaplicy Salomonowskiej, gdzie znajduje się ukoronowany przez Prymasa Tysiąclecia obraz Jasnogórskiej Pani. Podczas pobytu na rynku uczniowie mogli zakupić pamiątki w Sukiennicach i kramach.

Tego samego dnia młodzież obejrzała wystawy w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. „Pradzieje
i wczesne średniowiecze Małopolski” oraz „Bogowie starożytnego Egiptu”. Mimo, iż dzień był intensywny, po powrocie do hotelu i chwili odpoczynku uczniowie przygotowali się do wieczornego pokazu. Ich zadaniem było przebranie się za bajkową postać, bowiem 4 listopada obchodzony był Dzień postaci z bajek. Pokaz okazał się świetną okazją do zabawy. Wszyscy wykazali się pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu kreacji. Wieczór z bajkowymi postaciami przyniósł dużo śmiechu i radości.

W piątkowy poranek grupa chętnych uczniów z opiekunem uczestniczyła we mszy świętej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie dołączyła do reszty grupy i razem wybrali się do Muzeum Ogrodu Botanicznego. Tu zapoznali się z najstarszą polską kolekcją botaniczną o charakterze muzealnym, związaną ściśle z działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy wycieczki podziwiali okazy rosnące w ogrodzie botanicznym. W Szklarniach Victoria i Holenderka podziwiali różnorodne gatunki egzotycznych roślin wodnych, skalnych i cebulowych. Następnie młodzież pojechała do parku im. Henryka Jordana, by szukać kolejnych śladów kardynała Wyszyńskiego. Wśród wielu pomników znajdujących się w tym ogrodzie odszukali pomnik prymasa Tysiąclecia.

Ostatnim miejscem był Kopiec Kościuszki. Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od obejrzenia stałej wystawy multimedialno- interaktywnej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce pt. „Wystawa Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Po obejrzeniu ekspozycji przeszli trasą edukacyjną, która prowadziła przez ogród kościuszkowski, na wierzchołek Kopca Kościuszki, stąd podziwiali panoramę miasta. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała fortyfikacje, którymi otoczony jest kopiec. Zwieńczeniem pobytu na kopcu było zwiedzenie Muzeum Figur Woskowych. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska wybitnych Polaków.

Wycieczka była bardzo udana, znacznie poszerzyła wiedzę dotyczącą historii Polski, ponadto dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

scroll back to top