Wycieczka do Biskupina

Lidia Leśna

W naszej szkole dbamy o to, żeby nasi uczniowie poznawali historię nie tylko z książek, ale mogli jej doświadczyć osobiście.

Stąd też pomysł na jednodniową wycieczkę na Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyć przepiękną pradawną osadę. W tym roku motywem przewodnim Festynu było hasło „My Słowianie”. Mogliśmy zaobserwować tam różne obozowiska i osady pierwszych rolników. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia. Dzieci z zaciekawieniem oglądały proces przetapiania miedzi, wytwarzania narzędzi z krzemienia czy proces obróbki bursztynu i brązu. Każdy chętny mógł wykonać własnoręcznie ozdoby z miedzi. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy wioskę wczesnopiastowską. Tutaj uczniowie kupili pamiątki – chłopcy dzidy, łuki, strzały i topory, a dziewczynki biżuterię.Zawsze największym zainteresowaniem cieszą się wiadomości o  słowiańskiej sztuce wojny oraz bitwa wojów. Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym, a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci. Opiekunami wycieczki były:  L. Leśna, B. Walczak-Woźniak.